Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

BİR USTA BİN USTA PROJESİ

 

BİR USTA BİN USTA PROJESİ

ZONGULDAK/DEVREK AĞAÇ BASTON YAPIMI KURSU BAŞLIYOR

 

         “Bir Usta Bin Usta” sosyal sorumluluk projesi, Türkiye genelinde kaybolmaya yüz tutan meslekleri yaşatmak, bu mesleklerin yeniden canlanmasını ve meslek ustalarının deneyimlerinin geleceğe taşınmasını sağlamak amacıyla hayata geçirildi. Her yıl 5 farklı ilde ve meslekteki ustaların, toplam 100 gence birikimlerini aktarmasının hedeflendiği projede 10 yılın sonunda 50 meslekte toplam 1000 ustanın yetiştirilmesi amaçlanıyor.

        Proje daha önce, iletişim sektöründe dünyanın en prestijli ödüllerinden sayılan uluslararası Sabre Awards’da “Altın SABRE , Demirkent Sosyal Sorumluluk Ödülü, Reklamcılar Derneği tarafından düzenlenen İletişimin Zirvesindekiler Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü ve 17. Motif Halk Bilim Ödülleri Büyük Ödülü’nü kazanmıştı.

          Son olarak Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından bu sene 12.’si düzenlenen Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’nde Büyük Ödül de Bir Usta Bin Usta projesine layık görüldü. 2015 yılı programında Ardahan'da “Damal Bebeği Yapımı”, Aydın'da “Körüklü Çizme Yapımı”, Bartın'da “Tel Kırma”, İstanbul'da “Kukla Yapımı” ve Zonguldak/Devrek'te “Baston Yapımı”  konularında kursların gerçekleştirilmesi planlanıyor.  

           

Proje kapsamında 15-20 kadar kursiyere Ağaç Baston Yapımı ile ilgili eğitimler verilmesi ve bu sanatı sürdürecek yeni ustalar yetiştirilmesi planlanıyor. Tansel IŞIK tarafından verilecek eğitimler Zonguldak Devrek’te atölyede gerçekleştirilecek.

Mayıs başına kadar sürecek olan eğitimlere katılmak isteyenler 2 Mart 2015 tarihine kadar Atatürk Kültür Merkezi’ne ya da Eski Mah. Irmak Sok. No:19 adresinde bulunan Ağaç Baston Ustası Tansel IŞIK’a başvuru yapabilecekler.

Kursu başarıyla tamamlayan kursiyerler Kültür Bakanlığı’ndan sertifika alırken, isteyen kursiyerler Türkiye İş Bankası’nın projeye özel olarak hazırladığı mikro krediye de başvurabilecek.